مقاومت کناف در برابر زلزله

از دیگر دلایل افزایش خسارت ناشی از زلزله می توان به افزایش تراکم ساختمان ها، ساخت و ساز در مناطق پرخطر و ساختمان های غیرمجاز اشاره کرد که در اکثر موارد الزامات یک ساختمان مقاوم در برابر زلزله را برآورده نمی کنند. همچنین لازم است مسئولان دولتی برای ایجاد زیرساخت های مقاوم در برابر زلزله  در مناطق پرخطر و همچنین در مناطق پرجمعیت شهری اقدام کنند.

 

به طور خلاصه می توان گفت: زمین لرزه یک چالش بزرگ به ویژه برای صنعت ساخت و ساز می باشد. ساخت بناهای مقاوم در برابر زلزله و زیرساخت های سازه ای کافی یک کار مهم است که تنها با اعلامیه های سیاسی و جملات مسئولانه شهری نمی توان آن را عملی کرد.

 در نهایت هدف این است که خطرات ناشی از زمین لرزه ها و خطرات جانی برای انسانها به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

تجربه بیشتر ، تخصص بیشتر

کناف به عنوان یک محصول پیشرو در مصالح ساختمانی با کیفیت بالا در دهه های مختلف به مباحث مختلف ساخت و ساز های مقاوم در برابر زلزله پرداخته است. تیم اتحاد عمران ماد تمام توان خود ، تمام دانش خود و تمام انرژی خود را در توسعه جدید یا بیشتر محصولاتی قرار می دهد که به مردم امکان می دهد با حداقل نگرانی حتی در مناطق خطرناک زلزله زندگی و کار کنند. به طور طبیعی ، تجزیه و تحلیل سازه ای در زمین لرزه های گذشته بخشی از تحقیقات اتحاد عمران می باشد. خانواده بزرگ اتحاد عمران ماد با همکاری نزدیک با زمین شناسان ، برنامه ریزان شهر و مهندسین کار می کند. ما از دانش به دست آمده از تحقیقات لرزه ای آمریکا و استانداردهای ساخت و ساز بین المللی در مناطق خطر زلزله استفاده می کنیم.

مفاهیم طراحی لرزه ای برای جلوگیری از خسارت ناشی از زلزله تعریف شده است. آنها خطر خسارت به سازه های پایه را در هنگام وقوع زلزله با شدت متوسط و زیاد به حداقل می رسانند  و با این کار ، اساساً از خطر تخریب ساختمان جلوگیری می کنند. طراحی لرزه ای همیشه با برنامه ریزی هوشمندانه آغاز می شود. در حالت ایده آل ، یک ساختمان "مقاوم " نخواهد شد تا در برابر زلزله مقاومت کند. بلکه از ابتدا مقاوم در برابر زلزله ساخته خواهد شد. توزیع مساوی و متقارن تکیه گاهها و عناصر مهاربند در این موارد اساسی است. طراحی لرزه ای در برنامه ریزی و تکمیل یک ساختمان مقاوم در برابر زلزله شامل تمام مزایای مربوط به ساخت و ساز سیستماتیک نسبت به ساخت و سازهای کلاسیک صلب است.

کاهش خطر به لطف سیستم های دیواری کناف

سیستم های دیواری کناف نقش برجسته ای در طراحی لرزه ای دارند. به عنوان دیواره های پارتیشن ساپورت نشده ، جرم های مستعد کمتری را برای نیروهای مرتبط با زلزله فراهم می کنند، و این باعث افزایش محافظت در ساخت و سازها می شود. همچنین این واقعیت وجود دارد که وزن کلی یک ساختمان ساخته شده با سیستم های دیواری کناف بطور قابل توجهی پایین است و با وزن کمتر، در صورت وقوع زلزله ، فشارهای کمتری روی سازه های ساپورت دیده می شود. سومین مزیت این نوع ساخت و ساز ، عاملی است که سیستم های دیواری عملکرد تعیین کننده فضا را حتی در صورت وجود تغییر شکل های بزرگ ، حفظ می کنند. به این ترتیب ، این طرح به طور مؤثر از خرابی کامل عناصر ساپورت، به عنوان مثال ، از انفجارهای ناشی از زلزله جلوگیری می کند.

 

سیستم های دیواری کناف از کاربردهای متنوعی برخوردار هستند. برای مثال ، مهاربندی سازه های بتنی مسلح  تا ساختمان های جدید و ساخت و ساز مقاوم در برابر زلزله.

در مورد مزایای کناف هم به طور مفصل در سایت اتحاد عمران ماد توضیح داده شده است و می توانید به آن مراجعه بفرمایید.

بیشتر بخوانید:

کناف چیست؟

مزایای کناف

مقایسه دیوار کناف و دیوار سفالی

اجرای سقف کناف و دیوار کناف

سازه های مختلف کناف

سقف کاذب مشبک کناف

اجزای تشکیل دهنده سقف مشبک کناف

 

 

 

 


تعداد بازدید: 1851 نفر