کناف چیست؟

دیوار های پارتیشن کناف و همچنین سقف های کناف ، به ساختار های فلزی گالوانیزه و همچنین یکپارچه گفته می شود که بوسیله پیچ هایی، با صفحات روکش دار سیمانی و گچی اتصال پیدا میکنند. در حین این فرآیند، یک سری درز ها بین صفحات درست می شود که آن ها را با بتونه پر کرده و سطح صافی که به دست می آید را رنگ آمیزی می کنند.

 

 

به دلیل سبکی متریال، مقاومت کناف در برابر زلزله بالاست و ایمن تر از بقیه مصالح عمل می کند. همچنین مقاومت کناف در مقابل آتش حدودا سه ساعت می باشد. کناف، به دلیل سبکی دیواره منجر به  کاهش بار مرده ساختمان شده که این عمل، کاهش نیروهای سازه ای را در پی داشته و در آخر باعث کاهش نیروهای تیر و ستونها و کوچک شدن المانهای سازه (تیر و ستون و فونداسیون ) می شود که از نظر اقتصادی بسیار به صرفه می باشد. همچنین در ساختمان هایی که نیاز به مقاوم سازی دارند، استفاده از کناف برای سبک کردن سازه، گزینه خوبی به نظر می رسد. فراموش نکنیم که کناف، در برابر رطوبت، حرارت و صوت، عایقی عالی به شمار می رود. نصب آن هم آسان و سریع می باشد.

 

 

کناف یکسری قابلیت خوب دارد که چند تا از مهم ترین آن ها، بلافاصله رنگ کردن آن پس از نصب، دسترسی راحت به تاسیسات زیر آن و همچنین انعطاف پذیری بالا که با استفاده از این قابلیت می توان قوس های زیبایی کار کرد.

کناف، دورریز خیلی کمی دارد و از این رو خیلی به صرفه است و می توان سطح بیشتری را با مقدار مصالح کمتر کناف کرد. همچنین، ضخامت دیوار های کناف کم است و این باعث می شود که سطح زیربنای بیشتری داشته باشیم. از دیگر مزایای کناف میتوان به این اشاره کرد که تمیز کردن آن به وسیله یک پارچه مرطوب به راحتی قابل انجام است و همچنین کناف، در همه وضعیت های آب و هوایی به کار می رود.

 

 

کناف یا گچ؟؟

اول باید این نکته را در نظر بگیریم که با توجه به کاری که ما داریم کناف بیشتر به درد می خورد یا گچ. که در بیشتر موارد، پاسخ کناف می باشد. همچنین، هنگام کار کردن با گچ کار، هزینه های اضافی زیاد داریم که در کناف، این قضیه صدق نمی کند. منظور از هزینه های اضافی، میلگرد، جوشکاری، گچ بری و ... می باشد.

 

 

سقف کاذب کناف

این سقف ها یکپارچه، دکوراتیو و ساده هستند و ضخامت آنها یکدست است. همچنین سقف کاذب کناف، عیب های سقف های گچی و یا رابیتس را شامل نمی شود. این سقف ها کاملا استاندارد بوده و می توان فضای خالی بین سقف و کناف را با مواد عایق به طور کامل پوشاند. همانطور که در بالا اشاره کردیم، به راحتی می توان تاسیسات را از آن عبور داد. انعطاف پذیری آن باعث می شود که بتوان هر طرحی را روی آن پیاده کرد و به کمک نور پردازی های مختلف، جلوه گر هنر و معماری در آنها شد.

 

 

اجرای دیوار کناف

اجرای این دیوار ها بسیار آسان و سریع می باشد. بدین صورت که اول رانر های فولادی باضخامت 7 سانت یا 10 سانت را به کمک پیچ به زمین و سقف محکم می کنیم. سپس استاد های فولادی را بین رانر های مذکور پیچ می کنیم. مرحله بعد این است که یک طرف دیوار را با پنل گچی ضخیم به استاد ها پیچ می کنیم. فراموش نکنیم که اگر می خواهیم عایق حرارت، صوت و ... اجرا کنیم، باید بین دو طرف دیوار اجرا شود. در آخر هم طرف دیگر دیوار را با پنل گچی به اتمام می رسانیم.

 

 

بنابراین نتیجه می گیریم که مقاومت کناف در برابر زلزله، مقاومت کناف در برابر رطوبت، مقاومت کناف در برابر صوت، مقاومت کناف در برابر حرارت خیلی بهتر از سیستم های دیگر می باشد.

همچنین هزینه سیستم کناف نسبت به بقیه سیستم ها کمتر بوده و اجرای آن آسانتر و سریعتر بوده و دورریز مصالح کمتری داریم.

در مورد مزایای کناف هم به طور مفصل در سایت اتحاد عمران ماد توضیح داده شده است و می توانید به آن مراجعه بفرمایید.

بیشتر بخوانید:

مزایای کناف

مقاومت کناف در برابر زلزله

مقایسه دیوار کناف و دیوار سفالی

اجرای سقف کناف و دیوار کناف

سازه های مختلف کناف

سقف کاذب مشبک کناف

اجزای تشکیل دهنده سقف مشبک کناف

 

 

 


تعداد بازدید: 1612 نفر