مزایای کناف

 زیرسازی سقف های کناف با مقاطع فولادی سبک و معلق مانند C، U و L بوده و صفحات روکش دار گچی به صورت یک لایه یا دولایه روی آنها پیچ می شود. درز های به وجود آمده بین آنها، با بتونه پر شده و سطح صاف و قابل رنگ آمیزی به وجود می آید. همچنین اگر بخواهیم از عایق ها استفاده کنیم، باید پشت سقف این کار را انجام دهیم. درضمن، تاسیسات نیز در پشت آن کار گذاشته می شود که دسترسی راحتی به آنها هم داشته باشیم.

تشریح مزایا

 سرعت بالای اجرا: از مزایای کناف، می توان به اجرای آسان و سریع آن اشاره کرد که باعث می شود با حداقل نیروی کار، و همچنین در حداقل زمان ممکن، سطوح وسیعی از کار را پوشش داد. همچنین قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از نصب و خشک شدن بتونه، باز هم باعث می شود که سرعت اجرا بالا رفته و همچنین هزینه های مربوط به زمان کاهش یافته و بازگشت سریع سرمایه را داشته باشیم.

 

 اجرای آسان: آسانی اجرای ساختارهای خشک تا حدی است که خیلی از کشور ها، مردم اجزای این ساختار های خشک را از مصالح فروشی ها می خرند و سپس با توجه به دستورالعمل های مربوطه و به کمک ابزار های ساده، اقدام به نصب و اجرای آن می کنند.

 

 

دقت آن در اجرا بالاست: درکل، چون ساختار های خشک کناف از مصادیق ساخت و ساز های صنعتی محسوب می شوند، اجرای آنها بسیار راحت و استاندارد بوده و دور ریز مصالح کمتری داریم. همچنین خطای اجرایی در آنها بسیار کمتر از بقیه مصالح می باشد. پس هم در مصالح، هم در زمان و هم در نیروی انسانی صرفه جویی می شود.

 

 

انعطاف پذیری بالا: همانطور که در مبحث (کناف چیست؟) ذکر شد، این نوع سقف از انعطاف معماری بالایی برخوردار است که باعث می شود سقف های معلق دکوراتیو زیادی را بتوانیم با آن پوشش دهیم. مخصوصا اینکه کشور عزیزمان ایران از معماری ای غنی برخوردار بوده و تعدد مدل های معماری در آن بالا است. پس این مزیت بسیار برای ما به درد بخور می باشد. این انعطاف پذیری، باعث می شود که حتی در مرحله بهره برداری از ساختمان نیز بتوانیم این نوع سقف ها را اجرا کنیم.

 


نیازی به پیش بینی آویز نداریم: اگر دقت کرده باشید، در سقف های کاذب معمولی، پیش از اجرای سقف، باید حتما برای آن آویز در نظر گرفته باشیم. اما خوشبختانه سقف های کناف اینطور نیستند و اجرای آویز، جزئی از ساختار بوده و به راحتی پس از پایان امور تاسیساتی و سازه ای نیز قابل اجرا می باشد.

 

 

مقاومت سقف های کناف در برابر زلزله: در بخش مقاومت کناف در برابر زلزله، به طور مفصل در این مورد صحبت کردیم و گفتیم که سیستم کناف به دلیل وزن پایین، هم در برابر زلزله از خود مقاومت بهتری نشان می دهد و هم سبب کوچکتر در نظر گرفتن ابعاد تیر و ستون و بقیه اجزاء سازه ای شده و از نظر اقتصادی به صرفه تر است. هم چنین در مقابل شتاب های زلزله از خود مقاومت بالایی نشان می دهد.

 

 

ارضای مشخصات فنی موردنیاز طراحان: به دلیل اینکه این ساختار ها کاملا استاندارد می باشند و همچنین آزمایش های مربوط به آنها کاملا انجام شده، می توان عملکرد آنرا در برابر حریق، صوت و ... را با ارائه مدارک فنی اثبات نمود. علاوه بر این، اگر سازه های خاصی مد نظر ما باشند، می توان آنها را به کمک سیستم کناف طراحی نمود. یعنی طراحان ما، با توجه به نیاز خود طراحی و اجرای بنا را انجام می دهند و سپس با توجه به نیاز خود، ساختار مورد نظر خود را انتخاب کرده و به کمک سیستم کناف، مقاومت در برابر حرارت، صوت و ... را تحت کنترل خود در می آورند. این امکان معمولا برای بقیه ساختار های بنایی وجود ندارد.

 

 

 

بنابراین، ما توانستیم در این مقاله به بررسی مزایای کناف از جمله سرعت بالای اجرا، اجرای آسان، دقت بالا در اجرا، انعطاف پذیری بالا، عدم نیاز به پیش بینی آویز، مقاومت کناف در برابر زلزله و ارضای مشخصات فنی مورد نیاز طراحان بپردازیم.

بیشتر بخوانید:

کناف چیست؟

مقاومت کناف در برابر زلزله

مقایسه دیوار کناف و دیوار سفالی

اجرای سقف کناف و دیوار کناف

سازه های مختلف کناف

سقف کاذب مشبک کناف

اجزای تشکیل دهنده سقف مشبک کناف

 

 

 


تعداد بازدید: 1774 نفر