اجرای سقف کناف و دیوار کناف

خب تا به اینجای کار در مورد خیلی از مقوله های مربوط به کناف، از جمله تعریف کناف، بررسی مزایای کناف، مقاومت کناف در برابر زلزله و همچنین مقایسه قیمت دیوار کناف با دیوار سفالی بحث کرده ایم. امروز نوبت به مبحث شیرین اجرای سقف کناف و اجرای دیوار کناف می رسد. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

الف) اجرای سقف کناف :
1-در اول کار، باید کد ارتفاعی سقفی که می خواهیم اجرا کنیم را به کمک ریسمان رنگی روی دیوار دور، مشخص کنیم.


2- این مرحله مربوط به نصب سازه تراز است. به این صورت که آنرا به صورت باربر یا غیر باربر در محلی که در مرحله اول مشخص کردیم، به وسیله رولپلاک یا پیج 3 یا 5 اجرا می کنیم.


3- در این مرحله، ارتفاع آویز ها را باید تعیین کنیم. (بر اساس فاصله سقف سازه ای تا تراز مورد نظر)
4- سپس آویز ها را باید نصب کنیم که نصب آنها هم با توجه به طرح سازه سقف کاذب در فاصله های مناسب می باشد و به وسیله میخ و یا پیچ فولادی انجام می شود.


5- بعد از نصب آویز ها، باید به سراغ اتصال پروفیل های باربر به آویز ها برویم. فراموش نکنیم که اگر بتوانیم با توجه به طرح زیرسازی، فاصله ها را درست اجرا کنیم، طول عمر سقف بالا می رود.
6- پس از نصب پروفیل های باربر، باید پروفیل هایی که پانل خور هم می باشند را روی باربر ها تقسیم کنیم. بعد از اتمام این کار، زیرسازی تکمیل می شود.
7- پانل ها را به حالت تراز، در محل نصب، به وسیله پیچ های عرضی، با رعایت تعداد و فاصله آنها اجرا می کنیم. فراموش نکنیم که حداکثر فاصله این پیچ ها، 19.5 سانتیمتر می باشد.


8-  نکته قابل توجه اینکه، لبه هایی که فابریک نیستند، برای قرارگیری درست بتونه، باید پخ مناسب روی آنها اجرا شده و سپس کنار هم قرار گیرند.
9- اکنون نوبت بتونه کاری می باشد. برای تهیه بتونه، باید طرح اختلاط مناسبی را با توجه به دمای محیط و کیفیت آب به کار رفته در آن به کار بگیریم. لازم به ذکر است که دمای بتونه باید بین 15 تا 35 درجه سانتیگراد و ph  آب متوسط بوده و کاملا زلال باشد.
10- باید برای مقاومت در برابر تنش های گرمایی و کششی فکری بکنیم. پس محل درز های بین پانل ها را با نوارهای درزگیر مسلح می کنیم.
11- اجرای بتونه نیز به این صورت است که ابتدا آستر آن را اجرا کرده و سپس رویه. توجه داشته باشید که فاصله زمانی بین اجرای آستر و رویه باید حدود 7 ساعت و همچنین عرض بتونه کاری حدودا 40 سانتی متر باشد..  ب) اجرای دیوار کناف :
1- ابتدا پلان را مشخص کرده و سپس روی کف و سقف واحد، رانر هایی را دور تا دور فضا به پیرامون متصل می کنیم. بسیاری از کناف کاران وارد، زیر آنرا با نوار عایق پر می کنند.
2- مرحله دوم به این صورت است که باید استاد ها را اجرا کنیم. استاد ها، همان سازه های باربر دیوار کناف می باشند که باید بصورت کاملا شاقول و در فواصل 40 تا 50 سانتی متر (البته بر اساس طرح زیرسازی) اجرا شوند.


3- این مرحله را به اتصال عایق ها به استاد ها اختصاص می دهیم. توجه داشته باشید که می توانیم لوله های برق را نیز در این مرحله کارگذاری کنیم.
4- پس از مشخص کردن محل بازشوها، باید در اطراف آنها پروفیل تقویتی اجرا کنیم.
5- مرحله آخر نیز مخصوص بتونه و گرفتن درز ها می باشد.

بیشتر بخوانید:

کناف چیست؟

مزایای کناف

مقایسه دیوار کناف و دیوار سفالی

مقاومت کناف در برابر زلزله

سازه های مختلف کناف

سقف کاذب مشبک کناف

اجزای تشکیل دهنده سقف مشبک کناف

 

 

تعداد بازدید: 2121 نفر