اجزای تشکیل دهنده سقف مشبک کناف

ساختار سقف مشبک کناف، از 6 جزء اصلی زیر تشکیل می شود:

تایل های سقفی، آویز، نبشی تراز، سازه های سپری، گیره تایل، سازه درز انقطاع

در زیر، به توضیح هر یک از این 6 مورد می پردازیم.

1-تایل های سقفی:

تایل های سقفی به دو صورت گچی و معدنی و در ابعاد 60*60 در بازار موجودند.  تایل های گچی توسط شرکت کناف و تایل های معدنی توسط شرکت کناف ای.ام.اف تولید می شوند.

تایل های گچی به سه صورت پیش رنگ شده، روکش دار و یا بدون روکش وجود دارند در حالیکه تایل های معدنی فقط به صورت پیش رنگ شده موجودند. اگر تایل گچی، روکشدار باشد، روکش آن بصورت پی وی سی (روی تایل) و یا آلومینیوم (پشت تایل) می باشد. اگر تایل ها به صورت روکشدار پی وی سی و یا پیش رنگ شده باشند، نیازی به رنگ آمیزی حین اجرا نداشته و از این بابت، سرعت اجرا بالاتر می رود. در محل هایی که احتمال نم و رطوبت و یا تعرق وجود دارد، مانند محل عبور تاسیسات آبی و یا در شمال و جنوب کشور، معمولا از روکش آلومینیوم استفاده می کنند. تایل های گچی را در محیط های مرطوب، فقط در جاهایی استفاده می کنند که دارای سیستم های تهویه مطبوع و .. بوده و به نحوی دما و رطوبت آنجا کنترل شده باشد. تایل های گچی روکش نشده، قابلیت رنگ آمیزی داشته و از این رو، می توان هر رنگی را روی آنها پیاده کرد.

تایل ها را همچنین می توان از نظر خواص صوتی نیز دسته بندی کرد. در این صورت، این تایل ها در دو نوع ساده و آکوستیک به کار می روند. تایل های آکوستیک را در بانک ها، سینما، آمفی تئاتر، دفاتر کار و فروشگاه ها به کار می برند. فراموش نکنیم که این تایل های آکوستیک هم با میزان جذب صدا های مختلف در بازار موجودند.

2-آویز:

برای سقف مشبک کناف، از انواع مختلفی از آویز ها استفاده می شود اما معمول ترین آن، آویز با مفتول گالوانیزه (4 میلی متر) و فنر دوتایی برای تنظیم ارتفاع می باشد.

 

3-نبشی تراز:

به سازه ای که در فصل مشترک دیوار و سقف (روی دیوار) نصب شده و نقش باربری و اولین تکیه گاه در حاشیه سقف را دارد، نبشی تراز گفته می شود که تراز سقف را مشخص می کند. این سازه در دو نوع ساده و خط دار تولید شده و خط دار آن استفاده های تزیینی دارد.

 

4-سازه سپری:

همانطور که از اسم این سازه پیداست، سازه ای سپری شکل یا همان T شکلی می باشد که وظایف مختلفی از قبیل سریع و آسان کردن زیرسازی، مشخص کردن دقیق اتصال سازه ها، حفظ ابعاد مدولار، مشخص کردن محل اتصال آویزها، آسان کردن اندازه گذاری و ... را بر عهده دارد.

سازه T3600: عضو اصلی در زیر سازی، این سازه می باشد که وظیفه انتقال بار سقف کاذب کناف به آویز  و در نتیجه به سقف اصلی را بر عهده دارد.

سازه T1200: وظیفه این عضو، اتصال سازه های T3600 به یکدیگر می باشد. پس این سازه، فرعی محسوب می شود.

سازه T600: این سازه نیز فرعی بوده و برای اتصال سازه های T1200 به یکدیگر استفاده می شود.

 

5- گیره تایل:

این عنصر، برای نگه داشتن تایل های سقف مشبک کناف در مواقع تکان های شدید مانند زلزله و باد و ... استفاده  می شود. این گیره ها با توجه به ضخامت تایل ها و نوع سازه، انواع مختلفی دارند.

 

6-سازه درز انقطاع:

اگر در سقف مشبک کناف، نیازی به درز انقطاع باشد، از سازه درز انقطاع مخصوص استفاده می کنیم.

بیشتر بخوانید:

کناف چیست؟

مزایای کناف

مقایسه دیوار کناف و دیوار سفالی

مقاومت کناف در برابر زلزله

اجرای سقف کناف و دیوار کناف

سازه های مختلف کناف

سقف کاذب مشبک کناف


تعداد بازدید: 1073 نفر